Background Image

تقسیم­­ بندی چوب

 تقسیم­­ بندی چوب

تقسیم­­ بندی چوب

27 خرداد 1398

چوب­ های صنوبر (چوب ­های صمغی): نظیر کاج ، سرو، صنوبر این چوب ­ها تراشیده می ­شوند و برش آن ها آسان بوده، دوام آن ها کم است و در برابر نیروهای فشاری مقاومت چندانی ندارند. از این چوب­ ها در تهیه کاغذ، تیرهای چوبی و... استفاده می شوند.

چوب ­های سخت، نظیر زبان گنجشک و بلوط: دوام این چوب­ ها زیاد است؛ اما بد برش هستند، یعنی برش ­زدن آن­ ها مشکل است و پس از بریدن، اغلب سطح برشی خوبی در آنها حاصل نمی­ شود. از بلوط در کارهای تزیینی ساختمان مثل پارکت­ سازی و از زبان گنجشک در قایق­ سازی استفاده می ­شود.

3. چوب­ هایی هستند مانند: اقاقيا ، بید تبریزی. دوام این دسته از چوب­ ها خیلی کم است اما در برابر فشار، خمش و برش مقاومت خوبی دارند. در تهیه تیرهای چوبی، تخته و روکش از این نوع چوب­ ها استفاده می­ شود.

محاسن چوب

چوب نسبت به سایر مواد ارزان­ تر است. البته چوب­ ها هم قیمت ­های متفاوتی دارند. چوب به­ صورت طبیعی نیز قابل استفاده است و در تزیینات داخلی کاربرد فراوان دارد. چوب به ­راحتی شکل می­ گیرد. اتصال تکه­ های چوب نسبت به یکدیگر توسط خان و زبانه یا میخ و پیچ بسیار آسان است. چوب با وجود سبک ­بودن بسیار مقاوم است. یکی از مزایای چوب، عایق ­بودن آن در برابر حرارت، صدا و الکتریسیته می­ باشد. یکی از دلایل کاربرد چوب در ساختن وسایل و ابزار موسیقی طنین و ارزش آن است. انبساط چوب در مقابل گرما بسیار کم است و حرارت باعث انبساط آن نمی ­شود. چوب از این لحاظ ماده­­ ای بسیار خنثی است. یکی از خصوصیات چوب مقاومت آن در برابر اسیدها، مواد شیمیایی و قلیایی است. چوب مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد و یخ نمی­ زند و در نهایت بسیار زیبا است.

چوب با توجه به تنوع بافت و رنگ و همچنین سهولت برش، اتصالات و تغییر فرم درانواع فروشگاه­ ها بi خصوص برای قفسه­ بندی کتاب و پوشاک مناسب است.

داشتن حس گرمی و دارا­بودن رنگ قهوه ­ای دیگر مزیت چوب می­ باشد.

معایب چوب

از معایب چوب تاثیر مخرب آب و رطوبت بر روی آن است، لذا تغییر­شکل می­ دهد. از مهم­ترین مشکلات چوب آتش ­زا­ بودن است. چوب در درجه حرارت ۲۷۰ درجه آتش می­ گیرد. بعضی از انواع چوب در درجه حرارت پایین ­تر هم آتش می­ گیرند و از دیگر معایب چوب می­ توان به مقاومت کم آن در برابر هجوم حشرات و قارچ­ ها و همچنین در برابر آب اشاره کرد. نکته ­ای که باید به آن توجه نمود این است که مقاومت چوب در برابر برش طول و عرض آن متفاوت است.

نئوپان

این نوع چوب ب ه­طور عمده شکننده و ارزان­ قیمت می ­باشد و خود بدون روکش زیبایی خاصی ندارد و در مکا ن­هایی مورد استفاده قرار می­ گیرد که نیاز به استحکام خاصی نیست. همچنین از نئوپان برای ساخت غرفه­ های نمایشگاهی کوتاه­ مدت استفاده می ­شود و روی آن را رنگ می ­کنند.

Mdf

ام ­دی ­اف قابلیت ­ها و مزیت­ های بسیاری دارد (به­ عنوان مثال نسبت به چوب از مقاومت بیشتری در برابر آب برخوردار است.) که به ­راحتی با انواع رنگ ­ها، روکش­ ها و پرداخت ترکیب می­ شود. حتی از روکش­ های کاغذی، پلاستیکی، و فویل­ های فلزی نیز می ­توان با آن استفاده کرد.

ملامینه

ملامینه از ترکیب نوپان و MDF درست می­ شود به ­این ­صورت که مغز آن نوپان می ­باشد و روکش آن MDF است که برای افزایش زیبایی نوپان از این روکش استفاده می­ کنند.
مولف:سید میلاد برکاتی/طراحی داخلی واحدهای تجاری