Background Image

انواع فروشگاه

 انواع فروشگاه

انواع فروشگاه

27 خرداد 1398

فضاهای تجاری همان­طوری­ که از نامشان پیداست، محل کسب و فروش کالاست. تفاوت ظاهری بین فضاهای مختلف ناشی از نوع کالایی است که فضا برای فروش آن مهیا شده است. سوپر مارکت، بوتیک و کتاب­فروشی در هویت فروش کالا هر سه یکسان و در زمره فضاهای تجاری به­ حساب می ­آیند؛ لیکن تفاوت فضای داخلی آن ها به ­واسطه تفاوت کالایی است که برای فروش ارایه می­ نمایند.

فضای نگهداری و دپوی کالا نیز همانند فضای نمایش کالا، بسته به نوع کالا متفاوت است. برای فروشگاه لوازم­ خانگی باید انباری در قسمت انتهای فروشگاه، برای یک سوپر­مارکت جهت نگهداری اقلامی نظير لبنیات و... سردخانه­ های کوچک احتمالا مستقر در زیرزمین فروشگاه؛ و در یک بوتیک کوچک، یک نیم­­ طبقه بالای فضای اصلی مغازه می ­تواند نقش فضای نگهداری و دپوی کالا را برعهده گیرد.

در مورد فضای مخصوص فروشنده هم اوضاع به­ همین ترتیب است.

نمونه ­های فروشگاهی

در مثال ­های زیر چند نمونه از فروشگاه­ هایی که رایج­ ترند را در نظر گرفته ­ایم و به عوامل و نکات مهم در طراحی آن ها اشاره کرده­ ایم که بسته به نوع، ابعاد و اهداف فروشگاه امکان تغییرات در آن­ ها می ­باشد.

فروشگاه پوشاک
این فروشگاه شامل قسمت­ های ذیل می ­باشد:
- فروش لباس (زنانه، مردانه، بچه ­گانه)
- فروش کیف و کفش
- فروش کلاه
-...

فضاهای مورد نیاز این فروشگاه شامل قفسه­ های نگهداری البسه و پارچه، ویترین، اتاق پرو، خیاطی، قسمت بسته ­بندی، صندوق و... می­ باشد.


پوشاک زنانه
در طراحی دکوراسیون مغازه پوشاک زنانه, دکور فروشگاه باید با هدف جلب توجه خانم ­ها طراحی شده باشد. در طراحی دکور این نوع مغازه بهتر است از رنگ­ های زنانه، نور­پردازی ملایم و سایر المان­ هایی دیگری که مورد توجه خانم ­ها است؛ استفاده شود.

اگر می ­خواهید فروشگاه لباس را طوری طراحی کنید تا مورد استقبال گروهی مخصوص از خانم­ ها قرار گیرد؛ مراحل زیر را دنبال کنید:

بررسی کنید مشتریان مغازه بیشتر خانم­ های جوان هستند یا شاغل و یا خانه­ دار؟ هنگام طراحی، راه­ اندازی و انتخاب دکور این موارد را در نظر بگیرید.

- اگر مشتریان خانم ­های جوان هستند، از رنگ­ های روشن، شاد و شیک و طراحی­ های جدید استفاده کنید.
- خانم­ های شاغل چیزهای ساده را می ­پسندند و دوست دارند اجناس مورد انتخابشان در معرض دید باشد. بنابراین اجناس را تقسیم ­بندی کرده، هنگام دکوراسیون از روشی کاربردی استفاده کنید.
- خانم ­های خانه­ دار اغلب با فرزندان خود به خرید می­ روند، پس دقت کنید چیز خطرناکی کودکان را تهدید نکند. چیزهای کوچک را دور از دسترس آنها قرار دهید و از محکم ­بودن ویترین­ ها مطمئن شوید. از یاد نبرید خیال مشتری برای خرید باید راحت باشد.
- در انتخاب رنگ و بافت دقت کنید.
- جایی را به­ عنوان اتاق پرو و فضای مناسبی را برای نشستن همراهان مشتری در نظر بگیرید.
- به ­جز لامپ­ های سقفی از روشنایی ­های دیگر نیز استفاده کنید.


سوپر مارکت و مواد غذایی

در این فروشگاه ­ها معمولا مواد غذایی ب ه­صورت بست ه­بندی ارایه م ی­گردد و نحوه فروش به­ صورت سلف سرویس بوده و شامل قسمت­ های ذیل می ­باشد.
- مواد پروتئینی (گوشت، مرغ، ماهی، سوسیس و کالباس)
- میوه و سبزی
- حبوبات
- آجیل و تنقلات
- مواد شوینده و پاک­ کننده
- خشکبار و خواروبار
- لبنیات

 

جهت فروش مواد پروتئینی ، به سردخانه­ های ویترینی نیاز است و باید در قسمت انبار فروشگاه نیز سردخانه زیر صفر و بالای صفر تعبیه گردد. همچنین لازم است سردخانه­ های زیرصفر که برای نگهداری گوشت و مرغ می ­باشد؛ جهت گوشت قرمز و گوشت سفید تفکیک شوند. برای سبزیجات، میوه ­ها، لبنیات و نگهداری شیرینی های تازه نیاز به یخچال­ های مناسب می­ باشد. آجیل ­ها و تنقلات در سبدهای مخصوص به ­صورت فله یا بسته بندی در داخل قفسه قرار می­ گیرند. مواد شوینده، کنسرو، مربا، چای و... در قفسه­ های بلند، معمولا در وسط فروشگاه نگهداری می­ شوند. از آنجا­ که فروش در این قسمت به­ صورت سلف­ سرویس می­ باشد؛ لذا سیستم کنترل آن­ ها از اهمیت ویژه ­ای برخوردار خواهد بود.

معمولا سیستم کنترل توسط دوربین و تلویزیون­ های مدار­بسته و یا سیستم­­ های دزدگیر صوتی انجام می­ شود. با توجه به حجم فروش این قسمت باید به­ تعداد کافی صندوق در نظر گرفته شود. و در این فروشگاه­ ها نیاز به سبد و چرخ ­های خرید نیز می­ باشد.


فروشگاه عرضه میوه و سبزی
در اغلب این فروشگاه ­ها فضا شامل سه بخش عرضه میوه و سبزی و صندوق می­ باشد، اغلب فروشگاه­ های عرضه میوه و... دارای فضای ویترین نمی­ باشد و نیاز به انباری در پشت فروشگاه برای نگهداری میوه ­ها و... دارند. همچنین محصولات عرضه ­شده در این فروشگاه می ­توانند به ­صورت بسته­ بندی­ شده و یا فله­ ای عرضه شوند.


فروشگاه لبنیات
جهت فروش لبنیات به سردخانه­ ی ویترینی نیاز است و در قسمت انبار نیز باید سردخانه ­ای قرار داشته باشد. همچنین وجود يخچال­ هایی برای عرضه در قسمت فروش نیاز است.


فروشگاه جواهر­آلات و زیورآلات
این نوع فروشگاه به­ خصوص از جانب خانم ها بسیار مورد توجه است. بدیهی­ست که سیستم کنترل و نگهداری برای این فروشگاه بسیار مهم و ضروری بوده، نیاز به گاو­صندوق ­های مناسب دارد.

در این نوع فروشگا ه­ها مسایل امنیتی به­ ویژه محل قرارگیری فروشنده بسیار مهم است. استفاده از شیشه­ های ضد­سرقت، آژیر خطر و دزدگیر از ملزومات این فروشگاه­ ها می ­باشد. که مکان آن­ ها در طراحی تاثیر دارد.


فروشگاه لوازم خانگی و لوکس
در این فروشگاه لوازم ذیل ارایه می­ گردند:
- مبل و صنایع چوبی
- لوازم آشپزخانه
- لوستر
- چینی و بلور
- يخچال، فریزر، ماشین لباسشویی
- وسایل صوتی، لوازم تصویری
-...

لوازمی که در این فروشگاه­ ها عرضه می ­شوند معمولا حجیم بوده، به فضای نسبتا بزرگی نیاز دارند و باید انبارهای مناسب نیز برای این فروشگاه در نظر گرفته شود. برای قسمت فروش لوستر محل آویزان­ کردن لوستر و برق­ رسانی به­ میزان کافی انجام گیرد و نحوه آویزان­ کردن آن ها به­ گونه ­ای نباشد که مانع تردد مشتری گردد. چینی و بلورجات به­ دلیل شکننده­ بودن باید در ویترین ­های مناسب نگهداری و عرضه شوند.


فروشگاه مبلمان
باید توجه داشت لوازمی که در این فروشگاه ­ها عرضه می شود (مبلمان استیل و راحتی. آباژور، دکور و...) بسیار حجیم بوده، به فضای فروشگاهی بزرگی نیاز دارند. همچنین وجود انبارهای بزرگی برای این فروشگاه­ ها الزامیست که می ­تواند در اطراف فروشگاه و یا مکانی دورتر باشد. چیدمان فضا نیز می­ تواند شبیه­ سازی فضای مبله ­شده مربوطه باشد و یا دکوراسیون خاص فروشگاهی داشته باشد.


فروشگاه ادوات نوری
این فروشگاه­ ها برق­ کشی خاص خود را برای قرار­دادن و نصب لوسترها پریزها، لامپ­ ها و... نیاز دارد که باید نمونه­ های آن­ ها در دید مخاطب نصب شود. همچنین در این فروشگاه­ ها باید قسمتی از فضا را به انبار و دپوی کالا اختصاص داد و قفسه ­بندی نمود.

بهتر است قسمت انبار کالا در دید مخاطب قرار نگیرد.


فروشگاه صنایع دستی
در این فروشگاه کالاهای ذیل عرضه می­ گردند:
- فرش، گلیم و جاجیم  
- پوشاک و صنایع دستی محلی شهرها       
- ظروف و وسایل تزیینی

در بخش فروش فرش، گلیم و جاجیم باید فضای کافی جهت پهن­ کردن آن­ ها در نظر گرفته شود و برای پوشاک محلی، قفسه­ های مناسب و مکانی برای قراردادن مانکن­ ها فراهم گردد. همچنین جهت نمایش ظروف و وسایل تزئینی نیاز به ویترین و میزهای مناسب می­ باشد.


فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی:
در این فروشگاه انواع لوازم آرایشی، شامپو، اسپری، ادکلن، عطر و... ارایه می­ گردد. قفسه­ ها و ویترین­ های این فروشگاه معمولا کوچک و کم­ عرض می­ باشد و این فروشگاه­ ها نیاز به فضای بزرگی ندارند.


فروشگاه گل و گیاه:
این فروشگاه یکی از جالب ­ترین و زیباترین قسمت ­های یک مرکز تجاری یا راسته­ بازار و یا خیابان است و سهم به ­سزایی در جذاب­ کردن محيط دارد. با توجه به شرایط محیطی ویژه برای نگهداری گل­ ها، باید نسبت به کنترل نور و دمای محیط توجه کافی شود. لذا در انتخاب محل فروشگاه باید دقت زیادی گردد.


فروشگاه لوازم ­­التحریر و مهندس
لوازمی که در این فروشگاه ارایه می ­گردد؛ بسیار متنوع و در حجم ­های مختلف می ­باشند. مانند: میزهای نقشه کشی، فایل­ های نگهداری کاغذها (پوستی، کالک و...) نیاز به فضای بزرگ و بعضی لوازم و وسایل نقشه­ کشی و تحریر مانند: مداد، خط­ کش، پاک­ کن، راپید، اشل، گونیا، و از این قبیل نیاز به ویترین و قفسه­ های کوچک دارند. از آنجا­ که لوازم و وسایل حجیم فقط به­ طور نمونه در فروشگاه به­ نمایش درمی­ آیند، لذا لازم است انبارهای کافی برای آن ها در نظر گرفته شود.


کتاب­ فروشی:
فروشگاه کتاب بسته به نحوه فروش، مبلمان می ­شود. ممکن است سیستم فروش به­ صورت باز یا بسته باشد در سیستم باز کتاب در دسترس مشتری قرار می­ گیرد و مشتری خود، کتاب را انتخاب می­ کند (اغلب فروشگاه­ های کتاب به این شکل هستند.) و در سیستم بسته، خریدار کتاب درخواستی را از فروشنده دریافت می­ کند. در سیستم اول قفسه­ ها به ­صورتی چیده می­ شود که خریدار بتواند از بین آن­ ها به ­راحتی تردد نماید و امکان توقف و حرکت همزمان دو نفر از میان قفسه­ ها میسر باشد. حداقل عرض راهرو یک متر می ­باشد. بدیهی است که این سیستم به فضای بیشتری نیازمند است. در سیستم دوم نحوه چیدمان قفسه باید به­ گونه­ ای باشد که کتاب­ ها در دید مشتری قرار داشته باشد. در این نوع فروشگاه­ ها بهتر است مکانی برای مطالعه و بررسی کتاب­ ها قرار گیرد.


فروشگاه لوازم ورزشی:
در این فروشگاه لوازم مورد نیاز انواع ورزش­ ها در معرض فروش قرار مي­ گیرد. در این فروشگاه قفسه­ هایی برای آویزان­ کردن لباس ­های ورزش و قفسه ­هایی جهت لوازم ورزشی کوچک مثل توپ، راکت، عینک و... لازم است.


فروشگاه اسباب ­بازی
در این فروشگاه به قفسه­ ها و ویترین­ هایی جهت قرار­دادن انواع اسباب­ بازی نیاز می ­باشد. معمولا بعضی از اسباب­ بازی­ های بزرگ مانند دوچرخه، سه­ چرخه، ماشین، اسکیت ­برد و از ان قبیل که به فضای بزرگ ­تری نیاز دارند در وسط فروشگاه در معرض دید قرار می ­گیرند.مولف:سید میلاد برکاتی/طراحی داخلی واحدهای تجاری