Background Image

نکاتی در مورد نور و نورپردازی

 نکاتی در مورد نور و نورپردازی

نکاتی در مورد نور و نورپردازی

17 تیر 1399

1_ سوژه یا شکلی که نورپردازی می­ شود باید روشن ­ترین نقطه باشد و خود منبع نور نیز بایستی پوشیده باشد. در غیر این صورت به ­جای سوژه یا شکل مورد نظر منبع نور به­ عنوان روشن­ ترین نقطه، چشم را به­ دنبال خود می­ کشد.

2_  از نورپردازی همه ی اشیا و اجناس موجود در یک ویترین خودداری کنید؛ در عوض سخت­گیر باشید و پیش از شروع نورپردازی تصمیم بگیرید که چه چیزهایی باید نقطه­ های اصلی تمرکز باشند. تعدد نورهای تاکیدی از اثرگذاری آنها می­ کاهد. و نور حاصل به­ جای آن­که یک عارضه­ ی بخصوص را برجسته کند؛ به نور پس ­زمینه تبدیل خواهد شد.

3_ نورپردازی خارجی: هیجانی که نورپردازی خارجی می­ تواند ایجاد کند را از یاد نبرید. در شب، نواحی پرنور را خارج از فروشگاه ایجاد کنید. وجود یک مشخصه­ ی روشن، به­ طور مستقیم پشت شیشه­ ها و به­ منظور جلب توجه، اهمیت زیادی دارد.

4_ چیدن مجموعه­ هایی از محصولات روی سطوح پایین یا بر روی زمین و روشن­ کردن آن­ ها با نوری متمرکز از بالا هم به زیبایی فضای شما می ­افزاید و هم نظر بازدید­کننده را جذب می­ کند.

5_ اگر می­ خواهید یک فضا بزرگ­تر به ­نظر برسد دو دیوار رو به ­روی هم را با تاباندن نور کاملا روشن کنید به ­این ترتیب فاصله آنها بیشتر به­ نظر می­ رسد. همچنین در صورت امکان از آینه استفاده کنید تا با ترکیب انعکاس فضا در آینه و نحوه نورپردازی چرخش نور در فضا بهبود یافته، در نتیجه فضا بزرگ­تر به نظر برسد. از چراغ ­هایی که بر روی بازوهای قابل تنظیم نصب می­ شوند استفاده کنید و آن­ ها را به آینه بتابانید.

6_ برای کنترل نور در فضاهای بسیار روشن و آفتابی به­ منظور جذب نور و پیشگیری از انعکاس ناخواسته آن از سطوح مات استفاده کنید. به ­خاطر داشته باشید سطوح سیقلی مثل شیشه ، فلز، کاشی و رنگ ­های روغنی نور را منعکس می­ کنند، در نتیجه بر شدت نور فضا می­ افزایند و ارتفاع را بلند­­تر جلوه می­ دهند. در مقابل سطوح مات و بافت ­دار بیشتر نور را جذب می­ کنند. همچنین هر چه سطوح تیره ­تر باشند مقدار بیشتری از نور را جذب خواهند کرد.

7_ علاوه بر تفریحات و علایم که وابسته به نور هستند؛ روشنایی یک مرکز خرید در حین زیاد­ بودن باید پنهانی، پوشیده و البته متغیر باشد. یک نور همیشگی کسل­ کننده است. نورمناسب باعث می ­شود خریدار زمان طولانی را برای خرید در مرکز خرید صرف کند. هم­چنین نورپردازی متمرکز روی محصولات، استفاده از عناصر تزئینی در ویترین، ایجاد یک هارمونی رنگی ویا تضاد متناسب می ­تواند به جذابیت ویترین کمک کند.

8_ در فضاهای داخلی مینیمالیستی (ساده و کوچک) از ایده­ های ساده کمک بگیرید. نورپردازی ساده و بی­ پیرایه برای فروشگاه کوچک و ساده می­ تواند از بهترین گزین ه­های انتخابی شما باشد. استفاده از منابع نورانی در تورفتگی های سقف و یا فضای مابین سقف کاذب با دیوار و نیز استفاده از چراغ ­های متعدد و کوچک بر دیوار و سقف در طول یک مسیر بسیار مفید و مناسب است. در فضاهای مینی­مالیستی استفاده از چراغ­ های خیلی ساده از جنس سرامیک یا چوب توصيه می­ شود.

9_ در فضاهای مدرن و مجهز شخصی از چراغ های دست­ساز استفاده کنید بهتر است این چراغ­ ها کاربردی باشد تا تزیینی.

10_ شما می توانید به­وسیله نور، فضایی را وسیع­تر و یا کوچک­تر نمایش دهید. برای این منظور کافیست نورپردازی­ها را بر روی دیوارها و کنج­ه ای محیط متمرکز کنید. به­ این ­ترتیب اطراف محیط روشن­ تر از مرکز شده و بزرگ­ تر جلوه می­ کند. برعکس اگر به ­طور مثال در نورپردازی یک اتاق نشیمن تنها به منبع نورزایی برای روشن­ کردن منطقه­ ای کوچک در محدوده مبلمان بسنده کنیم، دامنه دید افراد محدود شده، در نتیجه فضا حتی کوچک ­­تر از آنچه هست به نظر می­ آید.

11_ محل قرارگیری چراغ ها: ترتیب قرارگیری چراغ ­ها به­ منظور توزیع روشنی دلخواه لازم است به­ گونه ­ای باشد که نور کافی به قسمت­ های بالایی دیوارها و سقف برسد. این امر عموما نیاز به قرارگیری چراغ­ ها در فواصل یکنواخت دارد تا بدین­ ترتیب شدت روشنایی مورد نیاز در صفحه مربوط به ناحیه تامین روشنایی حاصل شود. و ترتیب قرارگیری به ­صورتی است که فواصل بین چراغ­ ها از مقدار حداکثر نسبت فاصله به ارتفاع نصب تجاوز نمی­ کند و فاصله از دیوارها نصف این فاصله است.

به ­منظور اطمینان از کافی­ بودن روشنی دیوار حتی می ­توان چراغ­ ها را به دیوارها نزدیک­ تر کرد در مورد چراع­ ها با نوردهی به طرف بالا لازم است آن ها را در فاصله حداقل ۱۵۰ سانتی­متر از نصف و حتی بیشتر از آن قرار داد؛ به طوری­که نور به طرف بالا به­ خوبی روی سقف توزیع شود.

به منظور ایجاد نور عمومی برای فضا باید فاصله چراغ­ های توکار 1.8 تا 2.4 متر باشد و در کارهای دقیق حدود ۶۰ سانتی­ متر در نظر گرفته شود.

12_ استفاده از رنگ­ های روشن­ تر در فضاهای داخلی باعث انعکاس بهتر نور در داخل فضا می­ شود.

13_ شرط موفقیت در نورپردازی، هماهنگی چراغ ­ها با کاربرد مورد نظر آن ها می­ باشد.

14_ انتخاب رنگ نور منبع نور به عوامل زیر بستگی دارد:

الف) کاری که در ناحیه تامین روشنایی انجام می ­شود.

ب) شرایط داخل اماکن
پ) سازگاری با سایر منابع نور موجود مثل لامپ­ های نور زردمولف:سید میلاد برکاتی/طراحی داخلی واحدهای تجاری