Background Image

سبک مدرن

 سبک مدرن

سبک مدرن

07 خرداد 1399

سبک مدرن برخلاف سبک کلاسیک از گذشته دوری کرده و با عدم پیروی از قواعد آن، تصویری بدون طرح و نقش های پیچیده ارائه می دهد. در این سبک توجه اصلی به عملکردگرایی و دوری از تزئینات زیاد است و شعار "هرچه کمتر، بهتر" مصداق بارز سبک مدرن می باشد. استفاده از خطوط ساده و بی پیرایه در طراحی داخلی و تاکید بر کاربردی کردن وسایل از اصول اولیه در این سبک است. هرچند برخی بر این عقیده اند که سبک مدرن بسیار ساده، خشن و بی روح است اما اگر درست طراحی شده و اصول آن در جای مناسب خود به کار گرفته شود، سادگی و آرامش آن، حضور در فضا را لذت بخش می¬کند.

سبک مدرن به دلیل نهایت بهره­ گیری از فضا و استفاده از ترفندهایی برای بزرگتر جلوه دادن آن، مناسب فضاهای کوچک امروزی بوده و از مقبولیت بسیاری میان مردم برخوردار است. در این سبک، رنگ ­ها یا به صورت طبیعی و یا تنها طیفی از رنگ­ های خنثی اما همواره در ترکیب­ های ساده به کار می­ روند. رنگ­ های تیره به خصوص رنگ سیاه در کنار رنگ سفید پرکاربرد است.

باید توجه داشت که در سبک مدرن، می ­توان یک فضا را رسمی یا غیررسمی و صمیمی طراحی کرد. در طراحی رسمی تعداد رنگ ­های به کار رفته کمتر بوده و خطوط به شکل منظم­تر و واضح­تر به چشم می­ خورد. در طراحی غیررسمی، تعداد رنگ ­ها نسبت به حالت رسمی بیشتر است و وسایل و لوازم به کار برده شده نیز از سادگی بیشتری برخوردارند. به­ طور کلی در سبک مدرن، فضا سرد و مینیمالیستی طراحی می ­شود.

در سبک مدرن، متریال ­های گوناگونی از جمله: چوب، فلزات برای و پلاستیک رایج است. نور نیز در این سبک نقش مهمی را ایفا م ی­کند چرا که با سفید کردن دیوارها و پرده­ ها، فضا؛ روشن ­تر و بزرگ ­تر جلوه می­ کند. همچنین الیاف طبیعی، کتان و چرم، وسایلی از چوب درخت کاج و اثاثیه ­ی فاصله گرفته از کف، از عناصر اصلی در سبک مدرن می ­باشند.

برخلاف سبک کلاسیک، تقارن در سبک مدرن با عدم استقبال مواجه می ­شود. در این سبک با ایجاد تعادل بین مبلمان، وسایل، بافت و طرح در فضا هماهنگی به وجود می ­آید. فرم ­های هندسی جسورانه، ترکیب­ بندی نامتقارن، خطوط ساده و بی ­پیرایه، ارجحیت عملکرد نسبت به فرم، اجتناب از عناصر تزئینی زیاد و بافت مینیمالیستی از مولفه­ های سبک مدرن می ­باشد.

به طور خلاصه ویژگی­ های "سبک مدرن" را می ­توان در شالوده­ ی چند اختصار کوتاه این چنین بیان نمود:

_ توجه به عملکردگرایی و دوری از تزئینات بیشتر در فضای داخلی
_ استفاده از خطوط هندسی ساده در طراحی داخلی فضا
_ استفاده از رنگ­ های پایه کمتر و خطوط شکلی منظم و واضح در طراحی رسمی به سبک مدرن
_ استفاده از رنگ ­های پایه بیشتر و خطوط شکلی متغیر و نامشهود در طراحی غیررسمی به سبک مدرن
_ استفاده از متریال ­های همچون فلزات براق، چوب ­های صنعتی و پلاستیک در عنوان وسایل
_ استفاده حداکثری از نور طبیعی با توجه به بازشوهای بزرگ تر و عریض ­تر
_ ارجحیت عملکرد فضایی نسبت به فرم­ های طرح ­ریزی شده در فضاهای داخلی
_ عدم استفاده از تزئینات داخلی بیش از سطح مورد نیاز در غالبی مینیمالیستی از طرح­ مایه اصلی


 

مولف: محمد رضا مفیدی/ سبک شناسی در معماری داخلی