Background Image

سبک گوتیک

 سبک گوتیک

سبک گوتیک

05 خرداد 1399

گوتیک نام یک سبک و درواقع نوعی از معماری در قرون وسطا محسوب می گردد که اکثرا در کلیساهای زمان قدیم استفاده می شده است. در نگاه اول، این سبک فضایی از وحشت و ترس را در افراد ایجاد می کند و برخی بر این عقیده هستند که سبک گوتیک تنها برای کلیساهای قدیمی و مکان های تاریخی مناسب است. جالب است بدانید از نظر کارشناسان این نوع طراحی و معماری،سبکی را ایجاد نموده با حرکت های پیچیده، ظریف و زیبا که یکی از شاهکار هنری در دنیای معماری به حساب می آید. سبک گوتیک درواقع سبکی بسیار باوقار بوده و تنها برای افراد قدرت طلب مناسب است و سبکی است که مورد انتخاب بسیاری از افراد نخواهد بود.

برخلاف دیگر سبک­ های موجود در طراحی داخلی به سادگی می ­توان زمان پیدایش سبک گوتیک را تخمین زد. این سبک اولین بار در سال 1150 میلادی به وجود آمد و هنوز هم سبکی پرطرفدار است که در اروپا هر از چند گاهی شاهد طرح مایه ­هایی از آن در ساختمان های اجتماعی و فرهنگی می ­باشیم. نشانه ­هایی که سبک گوتیک با خود همراه دارد، ستون ­های قوس­دار آن بوده و طرح و رنگی بخصوص که در خود جای داده است. عموما این نوع از طراحی را بیشتر در کلیساها می­ توان یافت و به همین دلیل است که عده ­ای این سبک را همان سبک کلیسایی می ­خوانند.

در سبک گوتیک، برخلاف سبک­ های طراحی داخلی، دیگر نور طبیعی جای کمتری دارد و این نوع از فضاها اغلب تاریک هستند. خطوط عمودی همچون دیوارهایی بلند به همراه پنجره­ های عمودی بلند از دیگر مشخصه ­ها در این نوع سبک هستند.

وسایل بکار برده شده در این سبک به صورت سنگین و محکم ساخته می ­شوند و عموما از جنس چوب محکم بلوط و آراسته با طرح­ ها و نقوش آن دوران می ­باشند. در تمامی این سبک، و در بالای صندلی ­ها و کابینت ­ها و درب ­ها، شاهد قوس ­هایی سنگین هستید و معمولا بیشترین پارچه­ هایی که در این سبک استفاده می ­شوند از جنسی ضخیم با رنگ­ هایی تیره هستند. جنس پارچه­ های استفاده شده در این سبک معمولا ابریشم، ساتن یا مخمل با رنگ های غنی و جسورانه است. پرده­ ها و رویه مبلمان، معمولا از مخمل و ملافه و روتختی از ساتن و ابریشم می­ باشند.

رنگ­ ها در این سبک، دارای غلظت زیادی هستند و عمدتا رنگ های تیره بیشترین استفاده را دارند. رنگ­ هایی نظیر: بنفش، یاقوتی، سیاه و سفید، قرمز اخرایی، سبز تیره، زمردی و طلایی، معرف سبک گوتیک هستند. گوتیک سبکی با ایمان می­ باشد که اجسام و احجام داخلی به شکل ترسیم ­های عمودی نمایش داده می­ شوند. درواقع، طوری طرح ­ریزی شده­ اند که نشان­ده ­ی پیشگاه باری بلندمرتبه می ­باشد. به ­کارگیری شمع ­های استوانه ­ای در شمعدان­ های فلزی و شومینه­ هایی با طرح سنگ نیز از خصوصیت­ های بارز این سبک در دکوراسیون داخلی به شمار می ­رود که وجود نمای پارسا این سبک را دو برابر می­ کند. پنجره ­های در سبک گوتیک به جهت استفاده از متریال ­های چوبی و سنگی با زمینه­ ی تیره باید وسعت بلند و قوسی شکل باشد تا نور طبیعی داخل فضاها به خوبی تامین گردد.

برای استفاده از این سبک در دنیای امروز با به کار بردن وسایلی با طرح و نقوش سبک گوتیک، در کنار رنگ هایی از سبک مدرن، زیبایی وصف­ ناپذیری را می ­توان طرح ­ریزی نمود؛ البته سبک مدرن با صمیمیت هرچه بیشتر با انواع سبک­ های معماری و دکوراسیون تلفیقی مناسب می­ باشد.

به­ طور خلاصه ویژگی­ های "سبک گوتیک" را می توان در شالوده­ ی چند اختصار کوتاه این چنین بیان نمود:

_ عدم استفاده از نور طبیعی بیشتر به سمت نور مصنوع متمرکز در فضای داخلی با هدف سنگینی و تیرگی درونی طرح
_ استفاده از خطوط عمودی با سطح فراتر از مقیاس انسانی و بسترسازی پنجره­ های عمودی و کشیده در سطوح
_ استفاده از قوس­ های سنگین در اکثر ورودی هر فضا ازجمله راهروها و گشایش ­های فضای داخلی اصلی به فرعی
_ استفاده از منسوجات ضخیم، با پایه ­ی رنگی تیره و جنسیت ساتن و مخمل
_ استفاده از رنگ ­مایه­ های بنفش، یاقوتی، خاکستری، قرمز اخرایی، زمردی و... در این سبکمولف: محمد رضا مفیدی/ سبک شناسی در معماری داخلی