Background Image

طراحی سیمای خارجی ساختمان های تجاری

 طراحی سیمای خارجی ساختمان های تجاری

طراحی سیمای خارجی ساختمان های تجاری

25 تیر 1399

طراحی فضای باز

در واحدهای تجاری و فروشگاه­ هایی که دارای فضای باز پیش از ورودی می­ باشند طراحی این بخش یکی از اساسی ­ترین بخش­ های طراحی می ­باشد و باید به­ گونه­ ای طراحی شود که جاذبه لازم را ایجاد کند این فضا باید دلپذیر بوده، در آن فضایی جهت مکث و استراحت موقت مراجعین تامین شده باشد. جهت این منظور می­ توان از المان­ هایی نظیر آب­ نما، گلدان، سایه ­بان، مجسمه و فضای سبز بهره برد.
 

طراحی پیاده ­راه: برای تمایز فروشگاه از فروشگاه ­های مجاور طراحی پیاده­ رو مقابل فروشگاه نیز در فروشگاه ­هایی که محوطه بزرگی در جلوی خود ندارند. (فروشگاه ­های مستقل) تاثیر­گذار است. حس لامسه رهگذر را می­ توان در هنگام عبور از مقابل هر فروشگاهی به ­واسطه بافت مصالح و جنس کف ­پوش پیاده ­رو متاثر کرد. (هرچند که در طراحی فضاهای شهری هم­ بافت­ کردن مصالح محل عبور در بازارها و پیاده­ روهای شهری به زیبایی فضای شهری کمک می­ کنند و در این مورد شهرداری­ ها قوانین خود را دارند) همچنین عناصری مانند: سایبان، مجسمه، عناصر تزیینی و فضای سبز می ­تواند در جلب توجه عابرین موثر باشد.


طراحی نما: 
نمای خارجی فروشگاه علاوه بر این که بهتر است با فروشگاه­ های مجاور خود هماهنگ باشد، باید منحصربه ­فرد بوده، با نوع فروشگاه و مخاطب آن و طراحی داخلی آن هماهنگ باشد. در بسیاری از موارد معماری داخلی تاثیری مستقیم بر روی معماری خارجی دارد و حتی گاهی ابتدا درون فروشگاه نسبت به عملکردش شکل می ­گیرد و بعد پوسته بیرونی با توجه به طراحی درون و همین­طور هم جواری ­ها طراحی می­شود. در این خصوص طراحی ویترین ­ها و تابلوها از نظر شکل، رنگ، نوع مصالح و نحوه نورپردازی اهمیت دوچندانی دارد.
مولف:سید میلاد برکاتی/طراحی داخلی واحدهای تجاری