Background Image

طراحی ویترین فروشگاه ها

 طراحی ویترین فروشگاه ها

طراحی ویترین فروشگاه ها

25 تیر 1399

مهم­ ترین عنصر در جداره خارجی هر فروشگاهی ویترین آن می ­باشد. لذا ارزش واحدهای تجاری به طول ویترین آن­ هاست و از مهم­ترین قسمت ­های طراحی می ­باشد زیرا ویترین ارتباط دهنده مشتریان به دکوراسیون داخلی است. پس طرح ویترین فروشگاه برای اثر­­گذاری و جلب مخاطب بیشتر برای فروشگاه تاثیر­گذار است (مخاطب ابتدا جذب ویترین و سپس جذب دکوراسیون داخلی می ­شود).

به­ طور کلی ویترین قسمتی از فروشگاه به ­شمار می­ رود که برخی از محصولات فروشگاه در آن به نمایش درمی ­آید­. هم مشخص­ کننده نوع فعالیت فروشگاه است و هم به جلب مشتری کمک می­ کند و چگونگی طراحی ویترین به امکاناتی که پلان فروشگاه در اختیار طراح می­ گذارد و همچنین به موقعیت آن بستگی دارد. این­که فروشگاه داخل یک پاساژ قرار گرفته یا به­ صورت منفرد، بر خیابان است؛ عوامل تاثیر­گذار در طراحی ویترین هستند.

معمولا در طراحی ویترین چند روش وجود دارد که به سیاست فروشنده آن مرتبط است. گاهی فروشنده ویترین شلوغ با ارایه محصولات متعدد و تنوع رنگ را می ­پسندد و گاهی ویترین خلوت با ارایه چند محصول خاص و محدود. (مینیمالیستی) مورد دیگری که امروزه بسیار مورد توجه فروشندگان قرار گرفته: گنگ ­بودن ویترین است. این گنگ ­بودن حس تعلیق در بیننده ایجاد می­ کند و حس کنجکاوی مشتری را وادار می­ کند که وارد مغازه شود.

ویترین واحدهای تجاری زمانی اثرگذار هستند که برای مدتی چشم مشتری را مجذوب خود کنند. برای این منظور از روش­­ هایی مانند: استفاده از نورپردازی جذاب و یا فرم و رنگ خاص و دیگر روش­ های جلب توجه می ­توان در طراحی استفاده کرد.

ویترین ­ها باید به­ گونه ­ای طراحی شوند که نشان­ دهنده ­ی نوع واحد تجاری باشند. لذا هرچه کالای ارایه ­شده تجملاتی­ تر باشند این قسمت اهمیت بیشتری خواهد یافت. هم­چنین اندازه کالا در نحوه نمایش آن موثر است و کالاهای کوچک و با ارزش زیاد نظیر جواهرات به ­نحو بسته نمایش داده می ­شوند و برای جلب توجه بهتر است در ویترین قاب گرفته شوند ولی برای کالاهای حجیم و بزرگ که از دور قابل رویت می ­باشند؛ بهتر است از ویترین­ های بزرگ با کف پنجره کوتاه و یا بدون کف پنجره استفاده کرد.

 

مفهوم فروشگاه پارتیزانی که در دنیای مد باب شده است؛ به مغازه­ های گفته می­ شود که دارای تاثیری سریع و عمیق بر بیننده باشند. سعی کنید این خصوصیت را در طراحی خود بکار برید.

با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد شیشه ­های یکپارچه و قدی، این امکان فراهم شده است تا بدون هیچ­گونه چهارچوب و اشیای مزاحم فضای ویترین را (ویترین از هر نوعی که باشد) در معرض دید مخاطب قرار دهیم.
مولف:سید میلاد برکاتی/طراحی داخلی واحدهای تجاری