x
جستجو در دیاکو
Background Image

پوستر دیواری طرح کالیگرافی

 پوستر دیواری طرح کالیگرافی

پوستر دیواری طرح کالیگرافی

04 آذر 1399

بی شک در کشوری که اشعار و هنرخوشنویسی آن زبان زد جهانیان است و به منزل گاه شعر و ادب شهرت دارد، یکی از پرطرفدارترین طرح ها برای پوستردیواری اشعار و غزلیات شاعرانی همچون سعدی، مولانا، خیام و ... به خط نستعلیق است.

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که بیت یا مصرعی از یک شعر را به واسطه معنی و مفهوم آن آنقدر تکرار کرده باشید که ملکه ذهنتان شده باشد، حالا وقت آن رسیده که آن شعر زیبا را با خطوط زیبای نستعلیق بر دیوار اتاق یا دیوار محل کارتان اجرا کنید و از دیدن آن لذت ببرید. این خط به دلیل روح شیوای فرهنگ فارسی و لطافت در نگارش، آوازه ای بلند در مشرق زمین و همچنین در بسیاری از کشورهای غربی و اروپایی دارد.

                    

                       طرح ای دوست مرا به خاطر آور                 
طرح عاقلان نقطه پرگار وجودند ولی عشق داند که در این دایره سرگردانند

این خوشنویسی ها در پس زمینه های ساده و رنگی و یا بافت هایی همچون چوب و یا طرح هایی که حالت سنتی دارند، طراحی شده اند. که به دلیل ایجاد فضای سنتی برای استفاده در مکان های مختلف کمی محدودیت دارند. برای مثال سبک نستعلیق انتخاب مناسبی برای دکوراسیون مدرن به حساب نمی آید اما از آن به راحتی می توان در دکوراسیون های کلاسیک، سنتی و دکوراسیون های چوبی استفاده کرد و از فضای منحصر به فرد ایجاد شده لذت برد.

                    

                    طرح چه شد در من نمیدانم فقط دیدم پریشانم                              طرح تصویر خانم با کالیگرافی فارسی

          


البته سبک دیگری در این بین وجود دارد و آن تلفیق طرح چهره و خط نستعلیق است. این سبک برعکس سبک قبلی به دلیل تلفیق شدن سبک مدرن و سنتی دیگر محدودیتی در فضا ندارد و به راحتی می توان در تمامی فضاها اعم از فضاهای مدرن از آن استفاده کرد.
هرچند کاغذ دیواری ریشه در فرهنگ غرب دارد اما تلفیق آن با طرح هایی از خوشنویسی و خطوط نستعلیق می تواند آن را به فرهنگ ایرانی نزدیکتر کند.
همچنین این طرح ها می توانند برای هنرمندان و هنردوستان گزینه مناسبی باشند.


0 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید