Background Image

سبک عربی

 سبک عربی

سبک عربی

27 خرداد 1398

ایجاد یک فضای جذاب، فانتزی و لوکس، کاری است که سبک دکوراسیون عربی به بهترین شکل انجام می دهد. تعداد کمی از سبک های طراحی، ظرفیت سبک عربی را برای تبدیل یک فضای بی روح به فضایی مجلل با استفاده از لایه های طرح، رنگ و بافت برای ایجاد یک تاثیر جادویی دارند. این سبک به طراحی داخلی شما اجازه می دهد که بتواند از هر عنصر لوکس که شما می خواهید به فضای خود اضافه کنید استفاده کند. سبک طراحی داخلی عربی، درطول قرن ها تکامل یافته است و تحت تاثیر دکوراسیون و معماری اسلامی با ایده هایی از کشورهای اطراف دریای مدیترانه قرار گرفته است. نشانه های روشنی از نفوذ سبک یونانی،ایتالیایی، اسپانیایی و فرانسوی هم در این سبک وجود دارد. همه ی این ها کنار هم قرار گرفته اند و ترکیبی جادویی و مجلل را به وجود آورده است.

طراحی داخلی مدرن عربی درحقیقت نسبتا مینیمالیست است. استفاده­ ی جسورانه از رنگ ­ها اتفاقی است که معمولا در طراحی داخلی تحت تاثیر سبک عربی خواهد افتاد. تونالیته­ های رنگی معمولا شامل رنگ های خاکی است با استفاده ­ی آزادانه از رنگ های قرمز پررنگ، طلایی، خردلی و نارنجی. دیوارها، کف، مبلمان و همه وسایل در رنگ عمیق به فضا شرکت می­ کنند. مبلمان به طرز هنرمندانه­ ای حکاکی شده ­اند و لوسترهای روشنایی با تم اصلی طلایی بسیار پرزرق و برق هستند الگوهای پیچیده و درهم تنیده با بافت ­های مختلف به کار گرفته شده ­اند تا فضا را در سبک مجلل آغشته کنند.

زمانی که شما درحال اجرای ایده ­های طراحی عربی هستید، نیازی به مانع و وقفه نیست. طراحی به فرد اجازه می ­دهد تا از چشم ­انداز رویایی دکور شامل: لوسترهای لوکس، قالیچه­ های نقش­دار آراسته، فرش ­های گران قیمت، پرده­ های مخملی پنجره ­ها، مبلمان عجیب، لایه­ هایی از پارچه ­های بافت­ دار و استفاده­ ی زیاد از رنگ طلایی خسته نشوید. اما در رابطه با بکارگیری از رنگ ­ها در فضای داخلی بایستی به موارد ذیل توجه نمود:
_ به سراغ ترکیب و هماهنگ کردن رنگ ­ها، در طیف رنگ­ های گرم چرخه ­ی رنگ بروید.
_ در این سبک رنگ ­های گرم و متمرکز به صورت آزادانه­ ای به کار می ­روند.
_ یک دیوار متمایز با رنگ نارنجی سوخته یا یک رنگ قرمز مراکشی، عمیق فضا را زنده می ­کند.
_ برای
 جذابیت بیشتر یک یا دو دیوار بافت­ دار هستند.  برای این منظور هم می توان از رنگ بافت ­دار استفاده کرد و هم کاغذ دیواری
_ اضافه کردن رنگ تن ها به دیوارها محدود نمی ­شود. فرش ­های روشن، لوازم و اثاثیه داخلی، بالش ­ها و کوسن­ ها  و پرده­ ها همگی می­ توانند انرژی و رنگ را به فضا تزریق کنند.
_ استفاده از رنگ­ های " آلویی مخملی، شکلاتی تیره، طلایی براق، گیلاسی شاد، نارنجی، بادمجانی، دارچینی، آبی نیلی، زیتونی " رنگ ­های مجللی هستند که بدون هیچ معطلی می ­توان در سبک عربی به کار برد.

رنگ یک راه ­حل ساده برای نمایاندن یک دیوار است. کاغذ دیواری به سبک عربی به طرز شگفت ­­آوری می تواند عمق بدهد و آن را به نقطه کانونی فضا تبدیل کند. با این حال، رنگ و کاغذ دیواری، تنها تزئینات دیوار در سبک عربی نیستند. قفسه ­بندی اسلیمی در دیوارها هم درعین اضافه کردن زیبایی، محفظه­ ای برای نگهداری وسایل نیز هست.

منسوجات، عنصری در سبک عربی است که آن را غنی ­تر می ­کند. به کار بردن لایه­ هایی از بافت ­های لوکس، رنگ ­ها و طرح ­ها در این سبک ضروری است. به این منظور، با استفاده از پارچ ه­های زیبا، قالیچه ­های نقش دار، فرش­ های نفیس ایرانی، اثاثیه و لوازم داخلی ارزشمند، تشکچه و کوسن، متکا و رومبلی به دست می­ آید. " درخشش " راز منتقل کردن حس تجملاتی و شکوه، در این سبک است.

برخلاف دنیای غرب، مبلمان نشیمن تا چند دهه­ ی اخیر واقعا عنصر مهمی در فضای داخلی سبک عربی به حساب نمی­ آمد. نشستن و استراحت معمولا روی تشکچه و متکا روی زمین بود یا تخت­ های و صندلی­ های کوتاه. غذا و نوشیدنی معمولا روی زمین و داخل سینی­ هایی از مس یا برنج سرو می­ شد. اما تخت­ ها و مبلمان به تازگی به این سبک اضافه شد.

مبلمان سبک عربی به طور عمده چوبی است و به شکل ماهرانه ­ای با طرح­ های هندسی، انتزاعی و کروی طراحی شده ­اند. بیشتر قطعات مبلمان: از چوب گردو، چوب رز، چوب لیمو و چوب هلو تهیه و منبت­ کاری شده­ اند. علاوه بر این، مبلمان عربی معمولا شامل: میزهای کوچک چندضلعی، پارتیشن­ های تقسیم ­کننده­ ی فضا، درب­ های حکاکی شده و جعبه ­های نفیس نگهداری قرآن نیز هست.

فلز زمانی که وارد دکوراسیون یک فضای الهام گرفته از سبک عربی می­ شود، یک ستاره است. سماورهای جذاب مراکشی همراه با سرویس­ های چای­خوری زیبا و معرق و قطعه ­های طلاکاری شده برای یک فضا ارزش محسوب می شود. از دیگر لوازم محبوب، می توان به تنگ های پرسیلن ترکی، قطعات منبت­ کاری شده ی کمیاب، سنگ های قیمتی، مروارید، میزهای کناری فلزی، صندلی عثمانی و آیینه اشاره کرد.

یک لوستر پر ظرافت زرق و برق­دار و چشم ­نواز همیشه نقطه­ ی کانونی در دکوراسیون به سبک عربی به حساب می ­آید و تا اندازه ­ای که ابعاد اتاق اجازه می ­دهد بزرگ و چشمگیر باشد. لوسترهای بزرگ فلزی (معمولا برنز یا برنجی) که از سقف آویزان می­ شود یا آباژورهایی که روی زمین و میزها قرار می­ گیرند می توانند ظاهری جذاب، رویایی و لوکس به فضا بدهند. نقطه­ های طرح­دار تابش نور و سایه­ های ایجاد شده در سراسر اتاق احساس آرامشی لذت­ بخش و صمیمانه به فضا می­ دهد. نورهای اصلی باید دارای دیمر باشند تا میزان نور را در ساعات مختلف و متناسب با موقعیت بتوان تنظیم کرد. شمع ­ها نیز به طور گسترده­ ای در نورپردازی به سبک عربی به کار می ­روند. بین آباژورها، چراغ ­های الکتریکی کم نور و شمع­ ها قرار گرفته اند که حس جادویی و خیال­ انگیز به فضا می­ بخشند.
 

مولف: محمد رضا مفیدی/ سبک شناسی در معماری داخلی