Background Image

5 ویژگی شخصیتی در چیدمان اتاق نشیمن

 5 ویژگی شخصیتی در چیدمان اتاق نشیمن

5 ویژگی شخصیتی در چیدمان اتاق نشیمن

08 مهر 1399

آیا مکان آن مناسب است؟

انتظار مردم از خانه ­هایشان بر طبق نیازها و ویژگی ­ها و بودجه ­ی آن­ ها تغییر می­ کند. شاید آرزوی یک قصر کوچک را داشته باشید، اما ممکن است چنین آرزویی برای زوجی جوان امکان ­پذیر نباشد یا شاید دوست داشته باشید خانه­ ی خود را با لوازم عتیقه و زیبا پرکنید اما درآمدتان برای این کار کافی نباشد.
اگر در خانه کار می­ کنید، لازم است محیطی راحت و مناسب داشته باشید؛ ­مثل یک هتل یا خانه­ ای که برای کارتان نقش آگهی تبلیغاتی را داشته باشد. فضای خانه ­ی آدم ­های پرمشغله پر از اسباب و لوازمی است که نشان­ دهنده ­ی این سبک زندگی است و خانه ­ی افراد هنرمند پر از اشیا و لوازم هنری و با ارزشی است که منبع الهامشان است. کسانی که اهل معاشرت­ اند معمولاً فضای دوستانه ­ای در خانه­ ی خود ایجاد می ­کنند که همین منجر به معاشرت بیشتر و احساس راحتی و آرامش مهمانان می ­شود. کسانی که عاشق آرامش و سکوت ­اند می ­توانند عقاید ساده ­ی مربوط به مذهب ذن را در زندگی خود به کار ببرند و در میان مجموعه ­ی مناسبی از وسایل محبوبشان آرامش یابند. هنگامی‌ که اتاق نشیمن خود را طراحی می­ کنید مطمئن شوید که ظاهر مناسبی دارد و مناسب با سبک زندگی شماست.


1_ شیک
اگر با مـد پیش مـی ­روید و اطلاعاتتان به‌ روز است، حتـماً از جدیدترین مدل­ ها و طرح ­ها اطلاع دارید. شیک­ پوشی نیازمند استعدادی خاص برای تطابق رنگ و پارچه و طرح مناسب است تا همه‌ چیز را زیباتر و ساده ­تر نشان دهد. از رنگ­ های اصلی یا خنثی استفاده کنید و یا با کمک رنگ­ های تند و تزئینات جدید ظاهر اتاق را شیک و امروزی کنید.
طرح­ های شیک و خطوط منظم و کیفیت خوب ویژگی­ های مهمی به شمار می ­روند. مشکل­پسندی را کنار بگذارید و ساده باشید. به‌ سادگی می ­توانید با استفاده از رنگ تند، نور، فضا، مواد مناسب و یا با انتخاب مناسب یک تابلو یا روانداز کشمیر اطرافیانتان را شگفت ­زده کنید.
فرد شیک­ پوش هم خود احساس خوبی دارد و هم می­ تواند دوستان و آشنایان را تحت تأثیر قرار دهد. شاید به هتل ­های شیک امروزی علاقه­ مندید که در عین سادگی راحت و آرام ­اند و شاید تا حدی از زرق ‌و برق هم خوشتان می­ آید. شاید مهمانی دادن را دوست دارید و مهمانی­ های رسمی برایتان جذاب­تر از دید و ­بازدید دوستانه است. اما این را بدانید همان­طور که حفظ ظاهر زیبا احساس خوبی به شما می ­دهد، داشتن اتاق نشیمن شیک و منظم هم تأثیری مشابه خواهد داشت.


ایده­ های شیک
_ خطوط منظم
_ رویکردهای مینی مالسیم
_ طرح ­های کلاسیک
_ کتان و فلانل
_ مخمل و داماسک
_ چوب کمرنگ و سنگ‌ آهک
_ دیوار قاب­ بندی شده (ابزار خرده)
_ استیل و شیشه


2_ خودمانی
اگر دوست دارید، به‌ جای کت ‌و شلوار و کفش پاشنه ­دار، شلوار جین و کفش ورزشی بپوشید، احتمالاً اتاق نشیمن راحت و معمولی را ترجیح می ­دهید یا شاید به خاطر حفظ وجهه­ ی خود ناچارید در بیرون لباس رسمی ­تری بپوشید، اما ترجیح می ­دهید در خانه از لباس­ های راحت و معمولی استفاده کنید و این امر اصلاً بدان معنی نیست که شما طرفدار طرح و هنر و مد نیستید.
وسایل موردعلاقه‌ تان را در اتاق نشیمن قرار دهید. حتماً به پارچه­ های نرم و خوش بافت علاقه دارید و ارزش وسایل خوش‌ ساخت­تان را می ­دانید به‌ خصوص وقتی ظاهر آن مثل شلوار جین براثر گذشت زمان بهتر شود. مسلماً در چنین اتاقی احساس راحتی خواهید داشت و از فضایی آرام و دوست‌ داشتنی آن لذت می ­برید.


مشخصه ­های خودمانی بودن
_ پارچه ­ی جین
_ نخ و کتان پشمی
_ بافتنی
_ راحت و گرم
_طرح ­های ساده
_ زندگی راحت
_ مناسب و ارزان


3_ خلاق
هنرمندان علاوه بر استفاده از طرح­ ها و مدل­ های متنوع در فضای خانه، با رویکردهای فرهنگی نیز هماهنگ ­اند. می ­توانید از طرح­ های منحصر به ‌فرد و بی­ نظیر موردعلاقه‌ تان، که متأثر از دنیای هنر و طراحی ­اند، در سبک پوشش و تزئین خانه ­تان استفاده کنید. تنها با انتخاب رنگ و طرح مناسب و چیدن مبلمان در آن می ­توانید ظاهر خانه را به سبکی خاص درآورید. البته می ­توانید آثار هنری خود و یا خانواده ­تان را به آن اضافه کنید. ترکیب سبک­ ها و عناصر گوناگون ظاهر اتاق­ ها را شلوغ و عجیب‌ و غریب و درعین‌ حال جذاب می ­کند و محیط زیبایی را می­ آفریند.
برای ایجاد فضایی منحصر به‌ فرد راه­ های گوناگونی وجود دارد، مثلاً ترکیب طرح ­های قدیمی و جدید، استفاده از وسایل ارزان و گران، استفاده از اشیای بسیار مدرن و گران‌ قیمت. استفاده از این­ ها در خانه بسیار ثمربخش است. حتی می ­توانید رنگ­ ها و وسایل متنوعی منطبق با ذوق و سلیقه­ ی خود در اتاق نشیمن به کار ببرید.


مشخصه ­های هنری
_ نمونه ­ها و کلکسیون رنگ
_ طراحی سبک قدیمی و جدید (گاهی درهم‌ آمیخته می ­شوند)
_ خانه ­ی روستایی چارلستون
_ نمایشگاه شیک تأثیرات فرهنگی


4_ دوستدار آرامش
در عصر سرعت، که مجبورید همه ­ی کارهای خود را به‌ سرعت انجام دهید، خانه می­ تواند محیطی آرام برای استراحت شما باشد. اگر تنها زندگی می­ کنید، داشتن یک زندگی آرام کار دشواری نیست، اما اگر در خانه ­ای شلوغ و پر سر و صدا زندگی می­ کنید و می ­خواهید جای ساکت و راحتی داشته باشید، به اتاق و سبک زندگی جدیدی احتیاج دارید. اگر به عقاید ذن اعتقاد دارید، در فضای خانه از مواد طبیعی مفید و زیبا استفاده کنید که نشان‌ دهنده‌ ی علاقه­ ی شما به طبیعت و هماهنگی سبک زندگی­تان با محیط‌ زیست است. اگر هم تنهایی را دوست دارید، حتماً مطالعه­ ی یک کتاب خوب در صندلی راحت در اتاقی زیبا و دنج را به هر چیز دیگری ترجیح می ­دهید.

گرایش­ های افراد آرام
_ رنگ­ ها و مواد طبیعی
_ بافت نرم
_ ذن
_ عایق صوتی
_ رهایی


5_ پویا
این افراد چندان تمایلی ندارند که آرام در جایی بنشینند زمان خود را به‌ جای استراحت کردن صرف انجام کارهای مختلف می­ کنند. با این ‌حال چه برای افراد پرانرژی و چه افراد بی­ حال میز کار و کامپیوتر و انباری و قفسه ­ها به‌ اندازه‌ ی کاناپه و مبلمان اهمیت دارد.
پویایی افراد همیشه به‌ دلخواه آن ­ها نیست، زیرا به عوامل گوناگونی بستگی دارد؛ مثل رفت ­و آمد خانواده، سر و صدای کودکان و یا اداره ­ی هم‌ زمان کار و زندگی. اگر در بیرون از خانه مشغله ­های کاری فراوان دارید، ناخودآگاه این امر در جو خانه ­ی شما هم تأثیر می­ گذارد و بخشی از دغدغه ­های کاری شما به داخل خانه کشیده می­ شود.
افراد پویا و انعطاف ­پذیر، با جمع‌ کردن وسایل اضافی و سازمان­ده ی فضای خانه، زندگی پرمشغله و خانه­ ی شلوغ خود را نظم می ­دهند.


مشخصه­ های پویایی
_ کارآرایی
_ مراقبت آسان
_ مصالح بادوام
_ دسترسی آسان
_ امکانات مناسب

مترجم:ریحانه شادپور/طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن