ما را در اینستاگرام دنبال کنید
x
جستجو در دیاکو
image

طراحی فضاهای مسکونی

طراحی فضاهای مسکونی

اصول و قواعد طراحی فضاهای مسکونی و چیدمان آن ها

طراحی فضاهای مسکونی برای ساکنان و معماران اهمیت زیادی دارد. برای طراحی این فضاها باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید. فضاهای مسکونی با قواعد و اصول خاصی طراحی می شوند. این قواعد در چیدمان داخلی منزل تاثیر زیادی دارد و انگیزه خوبی برای فضا سازی در منزل می باشد. سلیقه افراد نقش مهمی در طراحی فضاهای مسکونی دارد.  

فضاهای مسکونی باید با ضوابط و استانداردها طراحی شوند. در این صورت می توانند کارا و دلپذیر باشند.

بخش های مهم در طراحی فضاهای مسکونی

برای تقسیم بندی و طراحی فضاهای مسکونی باید موارد مختلفی را مورد توجه قرار دهید.

بخش های مهم در طراحی فضاهای مسکونی

فضا سازی خصوصی و عمومی در طراحی دکوراسیون های مسکونی مهم تلقی می شوند.

  • سرویس بهداشتی
  • اتاق خواب
  • آشپزخانه
  • اتاق نشیمن
  • پذیرایی
  • ناهار خوری(غذاخوری)
  • ورودی

تقسیم بندی فضاها در طراحی محیط های مسکونی

محیط های خصوصی در طراحی فضاهای مسکونی اهمیت زیادی دارند. فضاهای خصوصی در محیط های مسکونی به فضاهایی اطلاق می شوند که به ساکنین خانه مربوط می گردند. حمام و اتاق خواب از جمله محیط های اختصاصی در طراحی فضاهای مسکونی می باشند. افراد غریبه یا مهمان به حریم های اختصاصی وارد نمی گردند.

فضاهای نیمه خصوصی نیز از جمله محیط های تعریف شده در طراحی فضاهای مسکونی می باشند. این فضاها از نظر اختصاصی بودن در وضعیت میانه یا متوسط قرار می گیرند. در واقع امکان ورود به چنین فضاهایی برای افراد مهمان و غریبه تنها با اجازه صاحب خانه فراهم می گردد. آشپزخانه و اتاق نشیمن از جمله فضاهایی هستند که در وضعیت میانه قرار دارند.  

در طراحی فضاهای مسکونی از فضاهای عمومی نیز صحبت می شود. فضاهای مسکونی به عنوان فضاهای عمومی مورد توجه می باشند و در معرض دید تمام افراد قرار می گیرند. ورودی محیط منزل، پذیرایی و توالت به عنوان محیط های عمومی در طراحی فضاهای مسکونی مورد توجه می باشند.

تقسیم بندی فضاها در دیزاین فضاهای مسکونی

فضاهای مسکونی دارای فضاهای کوچک تری نیز هستند. این فضاها می توانند به شکل ترکیب شده در کنار هم دیده شوند. این فضا سازی ها برای آرامش و راحتی ساکنین منزل حائز اهمیت می باشد.


طراحی ورودی منزل

ورودی منزل به عنوان فضای ارتباط دهنده بین بیرون و داخل ساختمان شناخته می شود. معماران از طرح های مختلف برای دیزاین ورودی منزل استفاده می کنند. این قسمت از منزل می تواند خلاقیت و مهارت معمار را به خوبی نشان دهد.

برای زیبایی باید قواعد حریم خصوصی و طراحی فضاهای مسکونی را مورد توجه قرار دهید.

حریم اختصاصی ورودی به گونه ای طراحی می شود که فاصله بین درب ورودی و اولین فضا منظور گردد. تشکیل فضای ورودی می تواند با متدهای طراحی، مصالح ساختمانی و آپشن های دکوراتیو ایجاد گردد. این موضوع نشان می دهد که معمار و طراح حد خصوصی تعریف شده ای برای ورودی ساختمان ها مورد توجه قرار داده است.

ورودی هر منزل به عنوان یک هدایت گر عمل می کند. این هدایت گر فرد را به سوی سرویس بهداشتی، راهرو و اتاق پذیرایی هدایت می کند.

ورودی جذاب در طراحی فضاهای مسکونی

جذابیت ورودی منزل در دیزاین فضاهای مسکونی اهمیت زیادی دارد. برای جذابیت بیشتر ورودی از رنگ های شارپ و شاد استفاده می شود. این رنگ ها می توانند در نگاه اول، فرد وارد شده به محیط منزل را جذب کنند. برای ورودی منزل از تنوع و طرح های متفاوت کمک گرفته می شود.

ورودی در طراحی فضاهای مسکونی می تواند معرف شخصیت، سلیقه، هنر و خلاقیت باشد. به همین خاطر طراحی آن در فضای مسکونی اهمیت زیادی دارد.  

ورودی باید با فضایی برای استقبال از میهمانان طراحی شود. ضمن اینکه از فضایی برای قرار دادن کفش ها یا آویختن لباس برخوردار باشد.

ورودی جذاب در طراحی فضاهای مسکونی

گاهی ورودی با فضاهایی همچون پارکینگ ارتباط می یابد. این ارتباط با راه پله برقرار می گردد. پله ها ارتباط خوبی بین درب ورودی و پارکینگ ایجاد می کنند. ورودی خانه به گونه ای در طراحی فضاهای مسکونی طراحی می گردد که در نزدیک ترین مسافت به دستشویی و در دورترین نقطه به اتاق خواب قرار داشته باشد. ورودی درب منزل باید به محیط آشپزخانه نیز نزدیک باشد. این موضوع برای تهیه مواد خوراکی و لوازم مورد اهمیت می باشد.

ورودی جذاب در طراحی فضاهای مسکونی

 
ورودی ها می توانند سبک به کار رفته در چیدمان و معماری فضای خانه را به خوبی نشان دهند. طراحی فضاهای مسکونی به عنوان یک دکوراسیون منسجم مورد توجه قرار می گیرد. در واقع دکوراسیون ورودی از سایر فضاهای منزل جدا نمی باشد.

ورودی ها در خانه های ویلایی از نور طبیعی و شیشه بهره مند می شوند. برای چیدمان ورودی از عناصر تزیینی مانند نورپردازی، المان و ... استفاده می شود. ورودی های منزل در محیط هایی با متراژ بالا از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. بنابراین از طرح های مختلفی برای چیدمان و شکل دهی به ورودی استفاده می شود.

طراحی راهروها

راهروها نیز مانند ورودی های منزل نقش ارتباطی دارند و با عرض کم معرفی می گردند. راهروها مساحتی حدود 10 تا  12 درصد از منزل را به خود اختصاص می دهند. عرض اختصاصی به راهروها نباید از یک متر و 20 سانتی متر کمتر باشد. حد نهایی عرض راهرو برابر با یک متر و 50 سانتی متر می باشد. البته گاهی نیز از حدود بیشتری برای عرض راهرو استفاده می کنند.

برای افزایش عرض راهرو بیش از یک و نیم متر، باید دلایل قانع کننده داشته باشید. چون در این صورت راهروها از شکل کلی خود خارج می گردند. گاهی نیز برای طراحی راهرو از طول بیشتری استفاده می شود. راهروهای خیلی طویل در طراحی فضاهای مسکونی چندان جالب و مطلوب به نظر نمی رسند.

دکوراسیون اتاق پذیرایی ایرانی

در بیشتر موارد فضای اتاق نشیمن و پذیرایی به عنوان یک فضای مشترک معرفی می شود. این موضوع با توجه به متراژ و شرایط ساخت و ساز در طراحی فضاهای مسکونی اعمال می گردد.

در وضعیت ایده آل باید اتاق پذیرایی و نشیمن را از هم تفکیک نمود. در واقع این دو فضا از نظر عملکرد و موقعیت در وضعیت یکسانی قرار نمی گیرند. اتاق نشیمن به عنوان فضای نیمه اختصاصی و اتاق پذیرایی به عنوان فضایی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت استاندارد نمی توان این دو فضا را به عنوان یک فضا مورد توجه قرار داد.

 اتاق نشیمن در طراحی فضاهای مسکونی

اتاق پذیرایی برای پذیرایی از مهمانان مورد استفاده می باشد و بیشترین مساحت را در منزل به خود اختصاص می دهد. این اتاق همان مهمان خانه بوده و تنها در هنگام ورود مهمان به منزل مورد استفاده قرار می گیرد. اتاق پذیرایی از جمله اتاق های روشن منزل است و برای طراحی آن از نور زیادی کمک گرفته می شود. اتاق پذیرایی باید دید مناسبی نسبت به فضای بیرون داشته باشد. بنابراین از پنجره و بازشو در فضای اتاق استفاده می شود. شومینه های کلاسیک، مدرن و ... برای فضای اتاق پذیرایی طراحی می گردد.

ویژگی های اتاق نشیمن


اتاق نشیمن در حکم فضاهای نیمه اختصاصی منزل می باشد. در بعضی از فضاهای مسکونی اتاق نشیمن را از اتاق پذیرایی تفکیک می کنند. به طور کلی اتاق نشیمن فضای کمتری را نسبت به اتاق پذیرایی به خود اختصاص می دهد. طراحی فضاهای مسکونی باید به گونه ای انجام شود که اتاق پذیرایی به اتاق نشیمن دید نداشته باشد.

اتاق نشیمن در طراحی فضاهای مسکونی

در بیشتر موارد تلویزیون در دکوراسیون اتاق نشیمن جای می گیرد.اتاق نشیمن به شکل مستقیم با آشپزخانه ارتباط می یابد.اپن آشپزخانه به گونه ای طراحی می شود که رو به روی اتاق نشیمن قرار بگیرد. برای دکوراسیون اتاق نشیمن در طراحی فضاهای مسکونی، جهت نور شرق و جنوب مناسب می باشد.

اتاق نشیمن محیطی برای تجمع افراد خانواده بوده و می تواند اتاق فعالیت یا سرگرمی نیز باشد.

 دیزاین آشپزخانه

آشپزخانه در طراحی فضاهای مسکونی از اهمیت زیادی برخوردار است. طراحی و اجرای آشپزخانه و تزئینات چوبی باید بگونه ای باشدد که خیلی کوچک یا خیلی بزرگ نباشند. فضای استاندارد در مورد آن ها اهمیت زیادی دارد. قوانین مثلث کار در فضای آشپزخانه باید به شکل کامل رعایت شود. ضمن اینکه فاصله مناسبی بین یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی تعبیه شود. این موضوع برای تسریع فعالیت در آشپزخانه و راحتی آن مورد توجه قرار می گیرد.

آشپزخانه در طراحی فضاهای مسکونی

برای محیط های آشپزخانه نور شمال می تواند رضایت بخش باشد. بهتر است این محدوده با نواحی ورودی و پارکینگ ارتباط داشته باشد. این موضوع در انتقال خریدهای روزانه به آشپزخانه و آماده سازی سریع غذا نقش مهمی دارد. در چنین حالتی می توان مواد غذایی را به سرعت و به دور از چشم مهمانان به محیط آشپزخانه انتقال داد.

غذاخوری

فضای اختصاصی به غذاخوری در محدوده مجاور آشپزخانه واقع می شود. این موضوع برای رعایت بیشتر نظافت و سرعت چیدن میز یا سرو غذا حائز اهمیت است. بیشتر مادران تمایل دارند در هنگام کار در محیط آشپزخانه بر بازی کودکان یا وضعیت منزل نظارت داشته باشند. بنابراین بهتر است محیط آشپزخانه در طراحی فضاهای مسکونی دید مناسبی به افراد دهد.

امروزه برای طراحی فضای غذاخوری از اتاق خاصی استفاده نمی شود. در واقع این فضا به کمک مبلمان از سایر بخش ها قابل شناسایی و تفکیک می باشد.  

غذاخوری در طراحی فضاهای مسکونی

دکوراسیون اتاق خواب ایرانی

بزرگ ترین اتاق خواب در محیط منزل به عنوان اتاق خواب مستر شناخته می شود و به والدین اختصاص دارد. کمد دیواری های اتاق مستر با ابعاد بزرگی شناخته می شود. اتاق خواب بزرگ معمولاً با سرویس بهداشتی مجزا طراحی می گردد. برای اتاق خواب از نور شمال و شرق کمک گرفته می شود.

اتاق خواب های دیگر با فضای کمتری نسبت به اتاق خواب مستر طراحی می شوند. گاهی در فضای اتاق خواب از مبلمان نیز استفاده می شود. بنابراین بهتر است در طراحی فضاهای مسکونی حد مناسبی از فضا را برای چیدمان مبلمان اتاق خواب در نظر بگیرید.

اتاق خواب در طراحی فضاهای مسکونی

سرویس بهداشتی در طراحی فضاهای مسکونی

 

برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید 02122027058