x
جستجو در دیاکو
image

طراحی فضاهای پزشکی

طراحی فضاهای پزشکی

یکی از مسائلی که چندان وسواس و حساسیتی در آن به خرج نمی رود طراحی مطب دندانپزشکی است. برای اینکه یک مطب پزشکی کاملا ایده آل به نظر برسد، لازم است که یک طراحی مطابق با کاربری آن مطب داشته باشد تا با این ترفند بیمار احساس آرامش بیشتری داشته باشد و محیط مطب برایش تنش زا نباشد.

طراحی مطب دندانپزشکی نیز خارج از این قاعده نیست و بایستی به گونه ای طراحی شود که مورد رضایت مراجعه کنندگان واقع گردد، چرا که از طریق خشنودی و انرژی مثبت مراجعه‌کنندگان به مطب است که  ذهنیت‌های منفی از دندان‌پزشک دور می شود و می تواند بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. برای مشاهده طراحی مطب دندانپزشکی شیک گروه معماری دیاکو به بخش پروژه های معماری مراجعه نماید.

در ادامه این مطلب بیشتر با طراحی اصولی مطب دندانپزشکی آشنا می‌شویم و طرح‌هایی فوق العاده مدرن و زیبا از جدید‌ترین مطب‌ها را با هم می بینیم، پس با ما همراه باشید.

 

طراحی مطب دندانپزشکی

دکوراسیون مطب دندانپزشکی با 22 طراحی مدرن و ایده آل

طراحی مطب دندانپزشکی

 

نقش رنگ در طراحی مطب دندانپزشکی

انتخاب رنگ مطلوب و ایده آل در دیزاین دکوراسیون یک مطب دندانپزشکی را میتوان یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای ایجاد حس آرامش و آسودگی خیال در مراجعه کنندگان دانست. به طور مثال رنگ سفید افزون بر اینکه باعث ایجاد حس بهداشت و تمیزی، به خصوص در مکانی مثل مطب دندانپزشکی می شود، انرژی های خاص و بی نظیر دیگری هم دارد. مثلا با مشاهده ی این رنگ در مطب دندانپزشکی سفیدی و برق زدن دندان‌ها در ذهن فرد مراجعه کننده، پدیدار می‌شود و همین نکته موجب می‌شود که حس اعتماد بیشتری به دندانپزشک خود داشته باشد. بهره گیری از سایر رنگ‌های روشن از جمله صورتی، آبی و سبز روشن و ... نیز  می تواند در طراحی مطب دندانپزشکی بسیار خاص و جذاب باشد.

البته رنگ‌های تیره‌ هم می توانند یک دیزاین بسیار شیک و جذاب به فضای مطب ببخشند، اما در این صورت باید به نظافت و تمیزی آنها توجه عمده ای داشت، چرا که نمایان شدن آلودگی ها بر روی چنین رنگهایی می تواند حس بدی را به فرد بیمار القا کند. در مورد تاثیر رنگ ها و خصوصیات آنها میتوانید به بخش تونالیته رنگ ها مراجعه نماید.

تاثیر نور پردازی در طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی

ایجاد نور مطلوب برای فضای دندانپزشکی کار چندان سخت و دشواری هم نیست. به جرات می توان گفت که مطلوب‌ترین نور، نور طبیعی است که بایستی مستقیماً از پنجره ای که در جای مناسبی تعبیه شده وارد فضای اتاق معاینه شود. برای سالن انتظار هم می‌توانید از انواع لامپ های آویزی و یا هالوژنی سقفی استفاده نمایید.

شایان ذکر است که تاثیرات نورپردازی یک مطب دندانپزشکی برای آن دسته از بیمارانی که شرایط خاص روحی و روانی دارند بسی حائز اهمیت است.

 

 

تاثیر نور در طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی

 

دیزاین مبلمان مطب دندانپزشکی

به ‌طور کلی دیزاین مبلمان در هر محیطی می‌تواند به آن محیط ارزش و اعتبار ویژه ای ببخشد. در طراحی دکوراسیون سالن انتظار دندانپزشکی نیز این مهم برقرار است. اگر چینش مبلمان مطب خود را با اصول و نظم خاصی انجام دهید و در انتخاب طرح و رنگ آنها وسواس و سلیقه کافی به خرج دهید، با این کار می‌توانید حس اعتماد و آرامش را به مراجعه کنندگان خود القا نموده و در نتیجه اعتبار بیشتری برای مطب دندانپزشکی خود کسب کنید.

 

دیزاین مبلمان لابی مطب دندانپزشکی

 

لابی مطب جزو آن دسته فضاهایی است که بیمار ممکن است ساعات متعددی را در آن منتظر فرا رسیدن نوبت خود بنشیند. لذا استفاده کردن از مبلمانی لوکس و راحت، یک سیستم پخش موسیقی و صفحه ‌نمایشی برای پخش فیلم از جمله فاکتورهای اولیه برای طراحی مطب دندانپزشکی به شمار می آیند. طراحی کابینت های مناسب با فضای دندانپزشکی هم یکی از اصول مهم مبلمتن فضای دندان پزشکی است. استفاده از کابینت مدرن و کابینت ام دی اف (MDF) و کابینت های گلاس قابلیت همخوانی بیشتری با محیطهای دندانپزشکی دارند.

اما بهتر است تنها به این عناصر اکتفا نکنید و المان های متنوع دیگری را نیز وارد فضای لابی مطب دندانپزشکی کنید. مثلا گل‌ها بهترین گزینه برای ایجاد حس طراوت و زیبایی در هر فضایی هستند و باعث انس گرفتن سریع بیماران با محیط می شوند. البته اگر استفاده از گل های طبیعی امکان پذیر نبود هم ایرادی ندارد، شما می‌توانید از کاغذ دیواری یا پوستر هایی با طرح و نقش گل بهره بگیرید. چوب‌ نیز عنصر دیگری است که هر فضایی را گرم‌تر و دل‌ چسب تر تداعی می کند. لذا می‌توانید با بهره گیری از لوازم چوبی یک طراحی مدرن و دلنشین برای مطب دندانپزشکی داشته باشید.

برخی از ضوابط و اصول خاص طراحی مطب دندانپزشکی

فراموش نکنید که منظم و تمیز بودن کمدها و کشوی تجهیزات دندانپزشکی حس اعتماد و آسوده خیالی بیشتری را به بیمار القا می‌کند و این مهم را برای او روشن می کند که دندانپزشک در کار خود بسیار دقیق و منضبط است. از این رو تعبیه کشوهای گوناگون جهت قرار دادن لوازم و تجهیزات در طراحی مطب دندانپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. نکته مهم دیگر در طراحی مطب دندانپزشکی، دیزاین سقف اتاق معاینه می باشد. احتمالا برخی از ما گذراندن چندین ساعت‌ کسل کننده را در اتاق معاینه تجربه کرده ایم، به طوری که مجبور بوده ایم تمام آن تایم طولانی را به یک سقف سرد و بی روح چشم بدوزیم.

لذا پیشنهاد ما این است که اگر مطب دندانپزشکی شما خصوصی و یک طبقه می باشد، در سقف مطب و درست بالای صندلی معاینه پنجره ای رو به آسمان تعبیه کنید. با این کار فرد بیمار که قرار است چند ساعت را زیر دست دندانپزشک بگذراند، می‌تواند از منظره ی زیبای آسمان لذت ببرد. با این کار هم حس آرامش بیشتری خواهد داشت و هم اینکه طولانی بودن زمان را چندان حس نخواهد کرد و دندانپزشک نیز با دقت و آرامش بیشتری کار  خود را انجام می دهد.

اصول خاص طراحی مطب دندانپزشکی

البته در صورتی که امکان استفاده از پنجره وجود نداشته باشد، بهترین گزینه می تواند طراحی سقف اتاق معاینه به رنگی متفاوت از رنگ دیوارها باشد و یا بر روی آن طرح و نقشی آرامش بخش طراحی شود.

در این صورت حواس شخص بیمار کاملا از گذر زمان پرت شده و می‌تواند درحالی ‌که محو سقف اتاق است به برنامه های مختلفی که در سر دارد بیندیشد.

پیشنهاد جذاب دیگر برای متفاوت نمودن طراحی مطب دندانپزشکی می‌تواند بهره گیری از عناصر دکوراتیو مربوط به حرفه ی دندانپزشکی باشد. مثلا از یک تابلو با اشکال تجهیزات دندانپزشکی در قسمت لابی مطب استفاده کنید. چنین عناصری همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم هم به محیط شما هویت می بخشند و به عبارتی نوع کاربری مطب را برای اشخاص تازه واردی که در مطب شما قدم میگذارند، روشن میکنند و هم اینکه تزئینات خاص و زیبایی برای خارج نمودن فضای مطب از حالت سادگی و تکراری هستند.

برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید 02122027058