ما را در اینستاگرام دنبال کنید
x
جستجو در دیاکو
image

 طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی و دکوراسیون داخلی

چکیده‌ای از طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی و دکوراسیون داخلی به منزله خلق محیط و فضای جدید است. خلق فضایی که در کمال زیبایی اثر بخش  و تاثیرگذار باشد. طراحی و دکوراسیون داخلی به علم معماری وابسته است و با ساختمان و اجزای آن و از طرفی با فضای داخلی در ارتباط است. انسان از گذشته تا به امروز علاقه‌مند به آراستن و تزیین محیط پیرامون خود بوده است. طراحی و دکوراسیون داخلی، هنری با قدمت چندین ساله است که در گذشته مردم مصر باستان و رومیان بیشتر به آن توجه می‌کردند. البته بعد از جنگ جهانی اول و شکل گیری مجتمع‌های تجاری، اداری و مسکونی مدرن و شیک توجه به این هنر گسترش چشمگیری یافت. اصول فنگ شویی به عنوان قوانین متافیزیکی با قدمت 3000 ساله در طراحی و دکوراسیون داخلی نقش موثری دارند. قرار گرفتن هر چیزی در سرجای خود و استفاده از وسایلی متناسب با محیط از قوانین فنگ شویی در طراحی و دکوراسیون داخلی می‌باشند.

طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی و دکوراسیون داخلی، محیط پیرامون ما را اعم از طراحی فضاهای مسکونی، طراحی فضاهای اداری و تجاری و... را طوری تغییر می‌دهد که کاملا متناسب و سازگار با شرایط محیط باشد. طراحی و دکوراسیون داخلی امروزه با کوچک شدن مساحت محیط‌های زندگی و اداری بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. با طراحی و دکوراسیون داخلی می‌توان فضاهای بسیار کوچک را بزرگتر نشان داد و این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد هنر طراحی و دکوراسیون داخلی است. طراحی و دکوراسیون داخلی بر اساس سلیقه شخص و با توجه به کاربری محیط و پیشرفت تکنولوژی تغییر پذیر است. برای طراحی و دکوراسیون داخلی مناسب و بدون نقص، باید به نقشه داخلی ساختمان، نور محیط، پوشش دیوارها، کف پوش‌ها و رنگ آن‌ها توجه کرد.

فاکتورهای مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی

از فاکتورهای مهمی که باید در طراحی و دکوراسیون داخلی به آنها توجه کرد می ‌توان به یافتن نقطه کانونی، توجه به خطوط؛ مورب، افقی، عمودی، توجه به تعادل، توجه به تضادها، تعیین سبک خاص، تعیین رنگ، تنظیم میزان نور، استفاده از بافت‌های متنوع، توجه به حفظ منابع تجدیدناپذیر و استفاده از منابع تجدیدپذیر و قابل بازیافت و چیدمان دقیق و متناسب اشاره کرد.

فاکتورهای مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی

یافتن نقطه کانونی محیط

یافتن نقطه کانونی محیط برای طراحی و دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. منظور از نقطه کانونی قسمتی از محیط است که بیشتر در معرض دید قرار گرفته است. یافتن این نقطه کانونی به ما در طراحی بقیه قسمت‌های محیط کمک خواهد کرد و بقیه فضاها حول محور نقطه کانونی طراحی خواهند شد.

نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

توجه به خطوط

منظور از خطوط در طراحی و دکوراسیون داخلی همان خطوط افقی، عمودی، مورب و منحنی است. خطوط افقی در طراحی داخلی به بزرگ‌تر دیده شدن محیط کمک می‌کند و باعث به وجود آوردن صمیمیت و تعادل عناصر در محیط می‌شود. خطوط عمودی در بلندتر به نظر رسیدن فضای داخلی کمک می‌کند و مناسب محیط‌های اداری است. خطوط مورب در طراحی و دکوراسیون داخلی باعث افزایش انرژی محیط خواهند شد و خطوط منحنی جذابیت بصری محیط را افزایش می‌دهند.

خطوط در دکوراسیون داخلی

توجه به تعادل

توجه به تعادل در طراحی و دکوراسیون داخلی باعث شده تا  فضا شیک، منظم و لذت بخش به نظر برسد. تعادل می‌تواند دارای تقارن و یا فاقد تقارن باشد. تقارن در طراحی و دکوراسیون داخلی از اصول سنتی طراحی داخلی است و طراحان معتقدند که روح انسان را جلا می‌دهد. تقارن، بیشتر در طراحی فضاهای اداری و رسمی برای آرامش و ایجاد فضای مطلوب مناسب است. عدم تقارن هم می‌تواند یکی از اصول مدرن در طراحی داخلی باشد و قرار دادن اشیا و وسایل نامتقارن در کنار یکدیگر قطعا گاهی فضایی متناسب و زیبا برای ما به وجود خواهد آورد. تعادل نامتقارن حس پویایی و تحرک را زنده می‌کند.

 

تعادل در دکوراسیون داخلی

توجه به تضادها

در کنار تعادل و تناسب گاهی کنتراست و تضاد هم می‌تواند در طراحی و دکوراسیون داخلی نقش اساسی داشته باشد. تضاد در رنگ‌، ابعاد، نور و بافت می‌تواند از یکنواختی و کسل کنندگی محیط جلوگیری کند و فضایی شاد و زیبا را به همراه بیاورد.

تضاد در دکوراسیون داخلی

انواع سبک دکوراسیون

تعیین سبک با توجه به کاربری محیط، امکانات موجود و سلیقه و بودجه شخص انتخاب خواهد شد. برای طراحی و دکوراسیون داخلی سبک‌های متنوع و فراوانی وجود دارند. طرز نگرش متفاوت به رنگ، نور، فرم و نوع و جنس اشیاء در چیدمان و میزان خلوتی و شلوغی فضاهای داخلی دلیل تمایز بیشتر سبک‌های طراحی و دکوراسیون داخلی است. از جمله ویژه ترین این سبک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. سبک دکوراسیون داخلی ایرانی: این سبک زیبا و جذاب، پر از رنگ و دارای شکوه و ابهت ویژه‌ای است.
  2. سبک دکوراسیون داخلی مینیمالیسم: سبکی ساده و بی آلایش است به گونه‌ای که هیچ گاه قدیمی نمی‌شود و همیشه برای انسان جذاب بوده و حس آرامش بخشی القا می‌کند.
  3. سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک: سبکی غربی و تلفیقی از معماری روم و یونان باستان است و حس شکوه و بزرگی به محیط القا می‌کند.
  4. سبک دکوراسیون داخلی روستیک: در طراحی این سبک از طبیعت بسیار الهام گرفته شده است و مخصوص طراحی محیط‌های ویلایی است.
  5. سبک دکوراسیون مدیترانه‌ای: این سبک که تلفیقی از سبک روستیک و کلاسیک می‌باشد و از فاکتور نور طبیعی جهت زیبایی بهره برده است.
  6. سبک دکوراسیون مراکشی: این سبک جذاب، ویژه و منحصر به فرد است دلیل آن هم نفوذ چندین فرهنگ در این نوع سبک می‌باشد.
  7. سبک دکوراسیون ژاپنی: استفاده از رنگ‌های طبیعی و خنثی در زمینه‌ای سفید و تاثیر تاریخچه غنی این کشور بر روی معماری و طراحی، زیبایی و شکوه خاصی به این نوع سبک داده است.

سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ در دکوراسییون داخلی

رنگ‌ها از جمله فاکتورهای تاثیرگذار در طراحی و دکوراسیون داخلی هستند. رنگ‌ها از نظر روانشناسی تاثیر بسیار زیادی بر روح و روان انسان دارند. بعضی رنگ‌ها باعث ایجاد حس آرامش در افراد می‌شوند. برای ایجاد محیطی آرام و دنج قطعا استفاده از دو رنگ سفید و آبی در کنار هم در شکل گیری این نوع فضا به شما کمک خواهد کرد. بعضی رنگ‌ها باعث ایجاد تحرک، پویایی و افزایش سطح هورمون‌ها در بدن می‌شوند. انتخاب رنگ باید کاملا متناسب با اجزای محیط، میزان نور محیط و کاربری محیط باشد. اگر رنگ‌‌ها را در دو دسته روشن و تیره قرار دهیم، انتخاب رنگ‌های روشن معمولا فضای داخلی محیط زندگی و یا کاری شما را بزرگتر و وسیع‌تر نشان میدهند. رنگ‌های روشن بهترین انتخاب برای طراحی و دکوراسیون داخلی محیط هایی با مساحت کم هستند. رنگهای روشن به انعکاس نور کمک می‌کنند و در شخص این تصور را ایجاد می‌کنند که فضای اتاق شما بزرگتر از اندازه‏‌ی واقعی می‌باشد. رنگهای تیره نور را بیشترجذب میکنند و برخلاف رنگهای روشن محیط پیرامون شما را کوچکتر نشان می‌دهند اما جذابیت خاصی به محیط القا می‌کنند. استفاده از رنگ‌های خنثی در کنار رنگ طلایی ظاهری ظریف و لوکس را به محیط القا خواهند کرد. توضیحات بیشتر در مورد رنگ را در بخش تونالیته رنگ مطالعه نمایید.

تاثیر رنگ در طراحی و دکوراسیون داخلی

اصول نور پردازی در دکوراسیون داخلی

تنظیم میزان نور محیط باید به عنوان یک فاکتور مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار بگیرد. طراحی دقیق پنجره‌ها و بخش‌های ورودی باعث بهره گیری از نور طبیعی در ساعات مشخصی از روز در محیط خواهد شد. همچنین قرار دادن چراغ‌ها در جایگاه‌های مناسب می‌تواند نور محیط را در طول شبانه‌روز کنترل کند. پس برای نورپردازی محیط داخلی باید از نور طبیعی و نور مصنوعی در کنار هم استفاده کرد.

نورپردازی مصنوعی توسط نورپردازی عمومی، نورپردازی متمرکز و نورپردازی دکوراتیو انجام می‌شود. روشنایی کلی و کاربردی فضا توسط نورپردازی عمومی فراهم می‌شود. از نورپردازی متمرکز برای ایجاد محیطی متفاوت و از نورپردازی دکوراتیو برای ایجاد روشنایی تزیینی استفاده می‌شود. استفاده صحیح و اصولی از انواع نورپردازی در طراحی و دکوراسیون داخلی می‌تواند جلوه‌ای خاص، زیبا و مدرن به محیط ببخشد.

تنظیم میزان نور محیط

 توجه به بافت‌ها در طراحی و دکوراسیون داخلی

 استفاده از وسایلی با سطوح صاف، صیقلی و زبر می‌توانند محیط داخلی را خاص و زیبا کنند. منظور از بافت همان جنس است که وسایل از آن ساخته شده‌اند. استفاده از پرده، فرش، آینه، مبلمان، مجسمه، عکس، گیاهان طبیعی و ... باعث خواهند شد تا طراحی و دکوراسیون داخلی جذاب‌تر و زیباتر شود و محیط از یکنواختی خارج شود.

نقش بافت در طراحی و دکوراسیون داخلی

توجه به حفظ منابع تجدیدناپذیر و استفاده از منابع تجدیدپذیر و قابل بازیافت

توجه به حفظ منابع انرژی به خصوص منابع انرژی تجدید ناپذیر و استفاده بهینه از منابع سوخت فسیلی در جهت صرفه‌جویی، فاکتوری مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی می‌باشد. همچنین استفاده از منابع تجدید پذیر و قابل بازیافت باعث شده پس از تخریب ساختمان و یا دور ریزی وسایل بتوان آن‌ها را به شکل مفیدی تبدیل و مجدد از آن‌ها استفاده کرد.

استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی

توجه به چیدمان دقیق

چیدمان یکی دیگر از فاکتورهای اساسی در طراحی و دکوراسیون داخلی است و آخرین مرحله در اجرای دکوراسیون داخلی می‌باشد. چیدمان دقیق وسایل و اجزا می‌تواند به عنوان عاملی پوشاننده، ضعف و کاستی‌های محیط را جبران کند. برای مثال استفاده از مبلمانی متناسب با محیط کاربری و متناسب با رنگ دیوارها و حتی رنگ‌های بکار گرفته شده در اتاق و فضا می‌تواند باعث تعادل و تناسب در محیط شود. همچنین توجه به اندازه و مقیاس در چیدمان بسیار دارای اهمیت است و باعث تناسب در محیط خواهد شد. استفاده از وسایل بسیار بزرگ و یا بسیارکوچک برای طراحی و دکوراسیون داخلی مناسب نیستند. همچنین باید به میزان فاصله مناسب وسایل از دیوار هم توجه کرد. تعیین فاصله مناسب وسایل از دیوار و محل‌های رفت و امد نه تنها باعث نظم در محیط شده بلکه حتی باعث شده جابه جایی و حرکت افراد راحت‌تر صورت بگیرد.

نقش چیدمان در طراحی و دکوراسیون داخلی

نقش چیدمان در طراحی و دکوراسیون داخلی

هدف طراحی و دکوراسیون داخلی چیست؟

هدف از طراحی و دکوراسیون داخلی، ایجاد تناسب و تعادل میان تمام اجزای محیط است که خود باعث ایجاد حس تحرک، پویایی و افزایش بازدهی و بهره وری کاری می‌شود. اولین گام برای طراحی و دکوراسیون داخلی، برنامه ریزی برای سبک، طرح و شکل محیط است تا متناسب با سلیقه و روحیات شخص فضای مناسبی شکل بگیرد.

برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید 02122027058